Pilotní akce měření světla a měření noční oblohy
K měření světla se přistoupilo už na začátku projektu a probíhalo u obou projektových partnerů. Tato měření se využívala především u informačních a vzdělávacích akcí, kde se veřejnost informovala o škodlivosti modrého spektra při nočním svícení.
Totéž platilo i pro měření noční oblohy. Bavorský partner musel při přípravě žádosti o certifikaci Dark Sky Parku měřit noční oblohu na mnoha místech Přírodního parku a Národního parku. A tato měření musel následně ještě jednou po podání žádosti zopakovat.
Český partner ve spolupráci s asociovaným partnerem Českou astronomickou společností měřil průběžně noční oblohu nejen na místě budoucího Dark Sky Place, ale i na blízkém Polínském vrchu a na místě nejtmavší oblohy v ČR u obce Žernovník.
Oba partneři si vyzkoušeli k měření různou techniku a následně byly vybrány a pořízeny ty nejoptimálnější přístroje, se kterými byla měření dokončena a nakoupená technika pilotně ověřena.
-
Mobilní (převozitelné) měřící jednotky
Mobilní (převozitelné) měřící jednotky byly pilotně ověřeny v průběhu projektu po jejich pořízení
-
Velké (statické) měřící jednotky
Velké (statické) měřící jednotky jednotky určené pro edukační účely a jako zázemí pro Dark Sky Place byly pořízeny v závěrečné fázi projektu a rovněž pilotně ověřeny. Pilotních akcí se účastnily osoby ze širokého spektra cílových skupin a pilotními akcemi v měřících jednotkách prošlo do konce projektu přes 250 osob. Pilotní akce prověřily tyto jednotky jak z hlediska účelu edukačního pro výuku měření světla a měření noční oblohy, tak z hlediska účelu zázemí pro Dark Sky Place k ubytování a přespání při nočních aktivitách měření a pozorování noční oblohy
K těmto aktivitám byly pořízeny kromě techniky na měření i technika na pozorování noční oblohy. Jedná se o dva dalekohledy, jeden menší na běžné pozorování a jeden větší na speciální pozorování. I tato technika byla pilotně ověřena.
Měřící stanice si získávají velikou oblibu i po skončení projektu.